Twój mały naturalny gest

Przyswój dobre nawyki na co dzień

Małe gesty dla dobra natury
Przyswój dobre nawyki na co dzień


Bycie ekologicznym to również przyswojenie sobie dobrych nawyków na co dzień. Warto zrobić sobie listę drobnych czynności, dzięki którym można przyczynić się do dbania o naturę.

b15703b_0.jpg

Im mniej wody zużywamy, tym lepiej dla środowiska...

Można przecież myć zęby, nie marnując wody. Wystarczy nie zostawiać odkręconego kranu lub nalać wody do kubka. Kropla do kropli i … można zaoszczędzić nawet 10 tysięcy litrów wody rocznie! Wystarczy tylko zakręcić kran w czasie mycia zębów.

 

Prysznic zamiast kąpieli:

Podczas prysznica zużywa się od 30 do 60 litrów wody, natomiast w kąpieli od 150 do 200 litrów. Lepiej więc częściej brać prysznic zamiast kąpieli i pamiętać o zakręcaniu wody na czas namydlania się. To drobny odruch, który przyniesie duże korzyści!

 

Uszczelnij nieszczelności:

Warto przyjrzeć się też nawet najmniejszym nieszczelnościom w łazience: cieknący kran oznacza do 120 litrów zmarnowanej wody dziennie, a nieszczelność toalety to nawet 600 litrów zmarnowanej wody dziennie, czyli dokładnie tyle, ile zużywa 4-osobowa rodzina.

 

Światło, codzienne wyzwanie:

Najlepsze jest naturalne oświetlenie w łazience. Jeśli zaś korzystamy ze sztucznego – warto wyrobić sobie nawyk wyłączania go. Energooszczędne żarówki zmniejszą rachunek za energię elektryczną - zużywają od 4 do 5 razy mniej energii i służą od 6 do 10 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.

Źródła:

www.defipourlaterre.org (http://www.fondation-nicolas-hulot.org/) i ADEME, Agencja Środowiska i Gospodarki Energetycznej

Source: